Jako každý porevoluční amatér jsem vlastně začínal s poslechem a také na CB a to v roce (a teď si vůbec nejsem jistý, HI) 1995. Rok jsem tehdy studoval na průmyslové škole a setkal jsem lidmi, kteří měli tehdy nové CB radiostanice. Tehdy jsem si koupil jednu z verzí analogového širokopásmového přijímače Intersound MB-85. Na něm jsem zjistil, že se dají poslouchat CBčkáři, amatéři, ale i letadla a profesionální služby typu dopravní podnik, taxislužby atd. Vedle toho jsem jednoho dne navštívil Frantu OK1AZC ( †2017), který bydlel v jiné části města a ten měl doma krátkovlnný přijímač, jehož značku si už dávno nepamatuji. Na balkón měl natažený kus drátu a na tento přijímač mohl poslouchat samozřejmě nejen krátkovlnný rozhlas (myslím, že tam ještě tehdy hrálo Swiss radio international), ale také amatéři a samozřejmě lodě na moři. To mě učarovalo a tak jsem částečně propadl i těmto pásmům.
No a pak už to pomalu šlo… z přijímače intersound se stalo první 13 kanálové CB dovezené odněkud ze Skandinávie, a CB radiostanice se pak střídaly jako na běžícím pásu. No co k tomu říct, vysvětlit 16letému uchovi, že budou protistanice stejné na vysílačce za 1000 i za 7000 korun prostě nejde, ale to je život. Někomu stačila celý život jedna stará dobrá Formel-1, já jsem prostřídal skoro všechno, co bylo tehdy na trhu – a že se toho objevovalo opravdu spousta.
Vedle toho jsem stále tíhl k poslechu dlouhých a krátkých vln. Takže jsem vystřídal na stole některé klasické etalony poslechu LAMBDA IV i V, R154 MOLIBDEN, R4 no a později už digitální NASA HF-4. Do toho spatřila světlo světa později FT817 za strašidelných 30 tisíc korun a ještě o několik let později nejlepší (a také nejdražší) přijímač na trhu JRC NRD545 (který u mne vydržel nakonec asi dva roky +-).
Co se týkalo VKV profesionálního pásma, tak tam jsem po Intersoundu přešel na jednak na amatérské stanice typu ALINCO DJ-180, ale také první skutečně skener i když velmi drahý (tedy tuším za 4500,-Kč) skener REALISTIC PRO-27. Který jsem v roce 1998 na chvíli vyměnil za REALISTIC PRO-42, což taky nebyl moc dobrý nápad. Pak se mi podařilo sehnat za hrozné peníze Alinco DJ-G5 a Yupiteru MVT7100 a šlo to opět dál.
V roce 2000 jsem si během vojenské služby udělal radioamatérské zkoušky a zvolil jsem si stupidně zapamatovatelnou volačku OK1ZOO, která mne tedy doprovází již více než 20 let. Ačkoliv jsem měl možnost vysílat na všech možných pásmech, k samotnému aktivnímu radioamatérskému sportu mne to moc netáhlo. Holt, poslech radiového provozu a s tím spojené objevování neznámých stanic a celková radiově-detektivní činnost už zabrala svoje pevné a neochvějné místo. Takže mne logicky předávání reportu 599 nikdy k srdci nepřirostlo, je to možná trochu ostuda, ale nemyslím si, že by to byl tak velký handicap.
Od konce devadesátých let jsem byl (s drobnými přestávkami) členem československého DX klubu, který spojuje spoustu zajímavých lidí díky jejich koníčku a tím je rozhlasový a utility dxing na všech vlnách. Díky tomuto klubu jsem se seznámil s mnohými zajímavými zkušenými posluchači DXery, kteří mne nejen inspirovali, ale také ukázali cestu, jak lze koníček povýšit na získávání vědomostí a stát se tedy i zdrojem znalostí, které se občas hodí i v práci. Díky této partě lidí jsem se zúčastnil několika DX Campů pořádaných DX klubem a výročních setkání, které byly vždy zajímavým přínosem. V současnosti bohužel je DX klub v postupném úpadku jak počtem členů, tak jejich aktivit a tak jsem tento spolek postupně opustil.
Současnost
V současné době se již plně orientuji na aktivní použití SDR přijímačů v efektivním sledování radiových pásem, rychlou detekci signálů a samozřejmě neustále sleduji změny a vývoj v profesionálních pásmech obecně. Velkým trendem dnešní doby je možnost analýzy provozu pomocí nahrávání datových „konzerv“ a jejich následného zpracování.
Mou největší slabostí se stala samozřejmě letecká doprava, jíž se věnuji posledních téměř 20 let v maximální možné míře. Znamená to tedy nejen poslechem, ale také aktivním sledováním (možná je to trochu pozůstatkem vojenské služby u radaru P-18) pomocí programu Base Station. V rámci sledování leteckého provozu aktivně spravuji datový koncentrátor a server pasivních přijímačů pro sledování dopravy s výstupem právě pro program Base Station. Tento server umožňuje sledovat v programu i letadla za běžným horizontem posluchače a zobrazení letadel pomocí multilaterace.
V rámci radiového koníčku pořádám několik poslechových DX Campů ročně v různých částech ČR, kterých se účastní stejně nadšení posluchači z celé republiky. Tyto akce jsou nejen ve znamení aktivního poslechu a hledání stanic v pásmech, ale také malých přednášek o technice, aktivní konzultace a presentace nejnovější techniky a softwarových novinek.
V profesionálním životě pracuji přes 20 let v oboru automatizace, regulace, stavby jednoúčelových strojů, linek a robotických pracovišť. V rámci tohoto oboru jsem realizoval projekty nejen po celé ČR, ale také v Evropě (DE, UK, AUT, SVK, TUR) a v zámoří (USA).
V současnosti pracuji v soukromé liberecké firmě HQ SYSTEMS s.r.o. jako vedoucí výroby ve skvělém kolektivu mladých lidí, které baví technika a automatizace. Stavíme zde jednoúčelové stroje, kontrolní přípravky, řídící systémy pro linky dle přání zákazníků.
Můj sekundární zaměstnavatel je firma RECKORD OUTSIDE-BROADCASTING s.r.o. u které pracuji na vyžádání jako technik a obsluha satelitního kompletu pro přenos TV signálu sportovních, hudebních a zpravodajských pořadů.