Jako každý porevoluční amatér jsem vlastně začínal s poslechem a také na CB a to v roce (a teď si vůbec nejsem jistý, HI) 1995. Rok jsem tehdy studoval na průmyslové škole a setkal jsem lidmi, kteří měli tehdy nové CB radiostanice. Tehdy jsem si koupil jednu z verzí analogového širokopásmového přijímače Intersound MB-85. Na něm jsem zjistil, že se dají poslouchat CBčkáři, amatéři, ale i letadla a profesionální služby typu dopravní podnik, taxislužby atd. Vedle toho jsem jednoho dne navštívil Frantu OK1AZC ( †2017), který bydlel v jiné části města a ten měl doma krátkovlnný přijímač, jehož značku si už dávno nepamatuji. Na balkón měl natažený kus drátu a na tento přijímač mohl poslouchat samozřejmě nejen krátkovlnný rozhlas (myslím, že tam ještě tehdy hrálo Swiss radio international), ale také amatéři a samozřejmě lodě na moři. To mě učarovalo a tak jsem částečně propadl i těmto pásmům.

Poslech před mnoha lety s MVT 7100 pod Černou Studnicí.

No a pak už to pomalu šlo… z přijímače intersound se stalo první 13 kanálové CB dovezené odněkud ze Skandinávie, a CB radiostanice se pak střídaly jako na běžícím pásu. No co k tomu říct, vysvětlit 16letému uchovi, že budou protistanice stejné na vysílačce za 1000 i za 7000 korun prostě nejde, ale to je život. Někomu stačila celý život jedna stará dobrá Formel-1, já jsem prostřídal skoro všechno, co bylo tehdy na trhu – a že se toho objevovalo opravdu spousta.

Vedle toho jsem stále tíhl k poslechu dlouhých a krátkých vln. Takže jsem vystřídal na stole některé klasické etalony poslechu LAMBDA IV i V, R154 MOLIBDEN, R4 no a později už digitální NASA HF-4. Do toho spatřila světlo světa později FT817 za strašidelných 30 tisíc korun a ještě o několik let později nejlepší (a také nejdražší) přijímač na trhu JRC NRD545 (který u mne vydržel nakonec asi dva roky +-).

Co se týkalo VKV profesionálního pásma, tak tam jsem po Intersoundu přešel na jednak na amatérské stanice typu ALINCO DJ-180, ale také první skutečně skener i když velmi drahý (tedy tuším za 4500,-Kč) skener REALISTIC PRO-27. Který jsem v roce 1998 na chvíli vyměnil za REALISTIC PRO-42, což taky nebyl moc dobrý nápad. Pak se mi podařilo sehnat za hrozné peníze Alinco DJ-G5 a Yupiteru MVT7100 a šlo to opět dál.

V roce 2000 jsem si během vojenské služby udělal radioamatérské zkoušky a zvolil jsem si stupidně zapamatovatelnou volačku OK1ZOO, která mne tedy doprovází již více než 20 let. Ačkoliv jsem měl možnost vysílat na všech možných pásmech, k samotnému aktivnímu radioamatérskému sportu mne to moc netáhlo. Holt, poslech radiového provozu a s tím spojené objevování neznámých stanic a celková radiově-detektivní činnost už zabrala svoje pevné a neochvějné místo. Takže mne logicky předávání reportu 599 nikdy k srdci nepřirostlo, je to možná trochu ostuda, ale nemyslím si, že by to byl tak velký handicap.

Radar P18 součástí komplexu S-125 Něva

Od konce devadesátých let jsem byl (s drobnými přestávkami) členem československého DX klubu, který spojuje spoustu zajímavých lidí díky jejich koníčku a tím je rozhlasový a utility dxing na všech vlnách. Díky tomuto klubu jsem se seznámil s mnohými zajímavými zkušenými posluchači DXery, kteří mne nejen inspirovali, ale také ukázali cestu, jak lze koníček povýšit na získávání vědomostí a stát se tedy i zdrojem znalostí, které se občas hodí i v práci. Díky této partě lidí jsem se zúčastnil několika DX Campů pořádaných DX klubem a výročních setkání, které byly vždy zajímavým přínosem. V současnosti bohužel je DX klub v postupném úpadku jak počtem členů, tak jejich aktivit a tak jsem tento spolek postupně opustil.

Současnost

V současné době se již plně orientuji na aktivní použití SDR přijímačů v efektivním sledování radiových pásem, rychlou detekci signálů a samozřejmě neustále sleduji změny a vývoj v profesionálních pásmech obecně. Velkým trendem dnešní doby je možnost analýzy provozu pomocí nahrávání datových „konzerv“ a jejich následného zpracování.

Mou největší slabostí se stala samozřejmě letecká doprava, jíž se věnuji posledních téměř 20 let v maximální možné míře. Znamená to tedy nejen poslechem, ale také aktivním sledováním (možná je to trochu pozůstatkem vojenské služby u radaru P-18) pomocí programu Base Station. V rámci sledování leteckého provozu aktivně spravuji datový koncentrátor a server pasivních přijímačů pro sledování dopravy s výstupem právě pro program Base Station. Tento server umožňuje sledovat v programu i letadla za běžným horizontem posluchače a zobrazení letadel pomocí multilaterace.

Testování příjmu na DX Campu

V rámci radiového koníčku pořádám několik poslechových DX Campů ročně v různých částech ČR, kterých se účastní stejně nadšení posluchači z celé republiky. Tyto akce jsou nejen ve znamení aktivního poslechu a hledání stanic v pásmech, ale také malých přednášek o technice, aktivní konzultace a presentace nejnovější techniky a softwarových novinek.


V profesionálním životě pracuji přes 20 let v oboru automatizace, regulace, stavby jednoúčelových strojů, linek a robotických pracovišť. V rámci tohoto oboru jsem realizoval projekty nejen po celé ČR, ale také v Evropě (DE, UK, AUT, SVK, TUR) a v zámoří (USA).

V současnosti pracuji v soukromé liberecké firmě HQ SYSTEMS s.r.o. jako vedoucí výroby ve skvělém kolektivu mladých lidí, které baví technika a automatizace. Stavíme zde jednoúčelové stroje, kontrolní přípravky, řídící systémy pro linky dle přání zákazníků.

Můj sekundární zaměstnavatel je firma RECKORD OUTSIDE-BROADCASTING s.r.o. u které pracuji na vyžádání jako technik a obsluha satelitního kompletu pro přenos TV signálu sportovních, hudebních a zpravodajských pořadů.