Před nedávnem jsem zde na stránkách představoval možnost změny podsvětlení u mobilního skeneru BCD536HP a nyní je tedy logicky na řadě i ruční verze tohoto skeneru. Jak americká verze BCD436HP, tak evropská verze UBCD3600XLT mají stejný hardware, to znamená stejně nepovedené podsvětlení pomocí „bílých vyblitých LED diod“. Jelikož mám rád vysoce kontrastní zelené podsvícení, zvolil jsem opět stejnou variantu. Barevná škála je ovšem mnohem větší. Je to dáno jen volbou vhodných svítivých diod. Následující postup je tedy stejný pro obě varianty skeneru jak 436, tak 3600.

1. Demontáž skeneru

První krok, je logický. Musíte se nejprve dostat k desce plošných spojů, na které jsou umístěny osvětlovací LED diody. V případě ručního zařízení, je demontáž výrazně jednodušší, než u mobilní verze. V podstatě vám stačí jemný křížový šroubovák, povolit zadní 4 šroubky a vysunout přední kryt. Tím se dostanete na desku s displejem. Ihned vidíte LED diody, které podsvěcují tlačítka. Ty ovšem nejsou určeny pro displej. Pokud ale chcete současně změnit i podsvícení tlačítek, máte ihned k dispozici.

Horní část skeneru (u tlačítek jsou již k dispozici LED diody podsvětlení klávesnice)

Druhý krok je uvolnění digitální desky přijímače. Na to vám opět stačí křížový šroubovák. Odstraníte šroubky na desce označené šipkami a celou digitální část přijímače včetně displeje tak odpojíte pomocí konektorů od analogové části. Pozor při demontáži na kontaktní plíšky pro baterie z druhé strany přijímače, mohlo by dojít k jejich deformaci.

Třetí krok je nejnáročnější z celé demontáže a to je samotné oddělení displeje. Naštěstí Uniden používá displeje jako samostatné jednotky, které jsou k DPS jen „nacvaknuty“ pomocí plastových nožiček. Neprve tedy odpojíte páskový vodič od displeje z vnitřní strany desky (jednoduchý vysouvací mechanismus připojení páskových vodičů, jaký se používá u většiny displejů). Pak opatrně povolíte horní displeje pomocí uvolnění pacek z druhé strany DPS.

Vnitřní strana digitální desky (v horní části je připojený pásek od displeje)

Nyní vezmete páječku (samozřejmě mikropájku, v žádném případě transformátorovou) a nahřejete spoj rámečku v dolní části displeje a současně uvolníte spodní packy v DPS. Tím uvolníte a oddělíte celý displej. Tím se vám odkryje horní část DPS, na které jsou osazeny podsvětlovací LED diody.

2. Odstranění LED diod

Je akce, která vyžaduje dobrý zrak (nebo v mém případě adekvátní brýle či lupu), mikropájku, pinzetu a klidnou mysl a pevnou ruku. Jelikož Uniden používá jako podsvícení displejů boční LED diody, jejichž světlo je pomocí difuzoru rovnoměrně distribuováno pod displejem, stačí na celý displej jen několik málo diod. V tomto případě se jedná jen o 4 LED diody. Ty jednak velmi dobře vidíte, ale výrobce dokonce vytisknul na desku i malou pomůcku ve formě nákresu zapojení diod na desce. Pomocí pinzety a pájky lze diody poměrně snadno odstranit. Snad jen poznámka – stejná jako u mobilního skeneru. LED diody jsou otočeny o 90 stupňů vůči DPS (kolmo na desku), aby svítily ne nahoru, ale podél displeje. Při odpájení diod je vždy dobré používat pájecí pastu, která vám pomůže odletovat diody bez poškození plošek DPS.

Analogová část přijímače

3. Instalace nových LED diod

Nové LED diody musí splňovat nejen parametry mechanické (správná velikost pouzdra), ale také elektrické. Jelikož naštěstí Uniden nevymýšlel žádné speciality, je možné použít stejný typ diod jak na mobilní, tak ruční skenery. V tomto případě potřebujete diody na vyšší napětí v rozsahu 2,8-3,2 V, já jsem navíc použil vysokosvítivé diody 250-600mcd, které vám zaručí, že uvidíte na displej i za slunečného dne v autě, ale současně v noci s nastavením na nízkou úroveň podsvícení vám nebudou vadit, protože nejste na maximálním napětí (maximální svítivosti) LED diod. To je výhodné i z důvodu malého zahřívání diod během svícení a tím pádem i jejich dlouhé životnosti.

Na desce DPS upravte pájecí plošky pomocí malého množství cínu a pájecí pasty, aby se diody spolehlivě chytily k desce. Poté můžete diody připájet (před pájením je vždy dobré ještě zkontrolovat, že je dioda v pořádku, že ji máte správně orientovanou A-K a samozřejmě nezapomínat, že musí být dioda otočená kolmo k desce tak, aby svítila

ve směru difuzéru). Po připájení diod je dobré pomocí lupy nebo zvětšovacího skla udělat prověrku, že jsou spoje v pořádku, že jsou diody správně zaletované adekvátním množstvím cínu, aby se mechanicky neuvolnily a nebo nedošlo k elektrickému zkratu na DPS.

DPS po odpojení displeje (v horní části jsou čtyři LED diody pro podsvícení displeje)

4. Zpětná montáž

Neprve páječkou vyčištěte zemnící plošku pro rámeček displeje a naneste pájecí pastu. Nyní postupujte opačně dle kroků demontáže. Nasadíte displej, zaletujete stínící bod, připojíte na druhé straně páskový vodič, nasadíte digitální desku na analogovou část a přišroubujete ji. Sesadíte celý kryt (pozor na správné sesazení gumových krytů tlačítek a USB konektoru) a zašroubujete zbývající 4 šroubky, čím máte skener opět pohromadě a nemělo by vám zůstat na stole nic 🙂

Nyní zbývá jen test. Pokud vše proběhlo v pořádku, stačí přijímač jen zapnout a měli by jste již vidět výsledek vaší práce.

Doba montáže cca 30 minut.

Výsledek výměny LED diod

POZNÁMKA NA ZÁVĚR :

Elektronické součástky na DPS přijímače jsou samozřejmě elektrostaticky citlivé, je tedy potřeba dodržovat základní podmínky pro práci s ESD technikou, jinak riskujete zničení přijímače. Pokud nemáte příslušnou techniku doma, nemáte zkušenosti s montáží SMD techniky, nebo si nejste jisti, zda tento zákrok dokážete, raději se do toho nepouštějte.

NABÍDKA

Pokud vlastníte skener typu Uniden BCD436, UBCD3600 nebo BCD536 a máte zájem o výměnu barvy podsvětlení, ale nechcete se do toho pouštět sami, kontaktujte mne mailem nebo telefonicky, a mohu vám za rozumný poplatek tuto výměnu provést. Máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte mne kontaktovat.