Welcome to OK1ZOO utility radiomonitoring website

'AIRBAND CZ

Inovovaný scanner AOR AR8200D

ar8200dRuční širokopásmový přijímač AOR AR 8200 není v žádném případě novinkou. Ve své době to byla sice po softwarové stránce špička, ale s příchodem nových řad scannerů Uniden o toto prvenství přišel a ani po přijímací stránce se nejedná o žádnou bombu. Recenzi o AR8200 MK3 si můžete přečíst zde na stránkách.

Minulý rok anoncovala firma AOR novou verzi tohoto ručního scanneru s označením „D“. Mělo se jednat o přepracovanou verzi, která má umožnit nejen komunikovat s počítačem přímo po USB bez nutnosti speciálního kabelu s převodníkem na RS232, ale doplněnou i o další funkce. Velkou nevýhodou staré verze AR8200 byla možnost použití vždy pouze jedné doplňkové karty (CTCSS dekodéru, výřezového filtru apod.) oproti mobilní verzi AR8600, která disponuje několika sloty pro externí karty a je možné je provozovat současně.

ar8200d2Nová verze disponuje několika integrovanými funkcemi, které jsou převzaty z těchto karet. Do nové verze „D“ již staré doplňkové karty nestrčíte, není pro ně ve spodní části žádný slot. Přesněji, slot tam samozřejmě je, ale na klasickou paměťovou SD kartu a MINI-USB konektor pro připojení počítače.

Boční šoupátko, které kdysi vystrkovalo zasunutou kartu ven, také zmizelo a místo něj se zde objevil prapodivný ovládač integrovaných funkcí přijímače.

Nedalo mi to a podíval jsem do doplňkového data-sheetu k nové verzi přijímače. Firma AOR totiž šetří přírodu a místo toho, aby vydala pro novou verzi přijímače nový návod, přikládá ke starému návodu jen brožuru s popsanými rozdíly ovládání, ušetří se sice papír, ale o to víc nad tím strávíte času.ar8200d3Návod je velmi názorný a tak jsem velmi záhy pochopil, co firma AOR myslela tou inovovanou verzí přijímače. Původní přijímač AR8200 byl zřejmě doplněn o nějakou doplňkovou univerzální desku, která umí zpracovávat CTCSS, APCO25 apod. takže to bude zřejmě modul s jedním procesorem Altera Cyclone III., ale již se nikdo nenamáhal, aby změnil ovládací firmware přijímače. Jedná se tedy naroubované funkce do starého přijímače.

Když chcete použít nějakou funkci typu CTCSS, Invertor nebo APCO25, stisknete na boku malý podivný mikrospínač a ten v kombinaci se stiskem jisté klávesy na předním panelu aktivnuje příslušnou funkci na procesoru. Nechápu, proč firma AOR neupravila firmware ve starém přijímači, aby se tyto doplňkové funkce daly aktivovat přímo z menu. Takhle pro každou změnu budete s hrotem tužky lézt do přijímače a spouštět nějaký doplněk. Zkrátka opět se jedná o profesionální bastl, který doplňuje funkce přijímače mimo jádro přijímače samotného a jsem přesvědčen, že s tím bude potenciální budoucí majitel zápasit.

Vzhledem k jeho nemalé ceně 17.000 kč by si měl každý budoucí zájemce rozmyslet, zda je tento přijímač opravdu to, co chce. Je pravda, že trh se širokopásmovými ručními přijímači není příliš pestrý, ale je otázkou, zda za stejné peníze nedostanete jinde něco podobného, lépe zpracované. Uvidíme, zda se na trhu objeví i upravená mobilní verze AR8600, která disponuje alespoň celkem dobrou přijímací částí.

DX Camp Jizerské hory

chata2Severní Čechy (skutečné) jsou známé mimo jiné především deštivým počasím, nesplaceným dluhem po FIS 2009 a tím, že si zde můžete zastřílet kuličkovou pistolí na presidenta.

Na severním okraji severních Čech se nacházejí Jizerské hory, které se vyznačují velmi nadprůměrnou srážkovitostí, velmi podprůměrnými teplotami a velmi nadprůměrnými příjmy (bohužel „jen“ radiovými). A proto se letošní druhý velký DX Camp se konal právě zde – v Jizerkách.

Na rozhraní Jizerek a Krkonoš naleznete několik míst, kde není v blízkosti žádný významný RTV vysílač a přitom jsou to místa položená těsně pod hranicí 1000 metrů nad mořem. Po zkušenostech z několika minulých let, kdy se zde konaly velmi úspěšné krátkodobé podzimní nebo jarní Campy, bylo rozhodnuto, že zde bude potřeba prozkoumat radiový příjem podrobněji a to především v pracovním týdnu, kdy je radiový provoz mnohem větší.

(Celý příspěvek…)

Winradio G31DDC „Excalibur“

winradio-by-radixonAustralská firma Winradio rozhodně není žádným nováčkem v radiotechnice. Komerční i profesionální přijímače z dílny této firmy jsou na trhu již od roku 1996. Tato firma se již od začátku specializovala na přijímače řízené počítačem a později již plnně digitální přijímače využívající dostupné DSP procesory. V začátcích jste se mohli setkat WR přijímači ve formě PC karty na ISA sběrnici nebo typu „Black Box“ tedy krabička bez displeje ovládaná počítačem po RS232 a později USB. Pozdní 90. léta a přelom tisíciletí znamenal produkci přijímačů, kde již seděl DSP procesor s zpracovával třetí mezifrekvenci o šířce několika desítek kHz. Pak již přišla řada přijímačů, kde DSP procesor zpracovává velmi široké pásmo (30 – 50 MHz).g31ddc-350

V roce 2011 byl představen krátkovlnný přijímač nové generace s označením WR-G31DDC s obchodním názvem „Excalibur“, který nabízí mnoho zajímavých a užitečných funkcí pro sledování (nejen) krátkých vln a v tomto článku se pokusím vysvětlit, jak malá aluminiová krabička vrátila dlouholetého zapřisáhlého odpůrce počítačově řízených přijímačů zpět do 21 století.

V následujícím článku bych rád popsal, mé zkušenosti s PC řízenými přijímači a jak mne Excalibur vyvedl z omylu. Rád bych popsal praktické i nepraktické stránky originálního ovládacího programu a rád bych samozřejmě ukázal, k čemu všemu se dá tento přijímač použít.

(Celý příspěvek…)

Kinetic Avionics SBS-3

P1070975xZařízení s názvem SBS-1 asi nemusím představovat, ale jen na úvod. V roce 2005 uvedla na trh anglická firma Kinetic Avionics tak trochu partyzánský přijímač s označením SBS-1. Jednalo se o jednoúčelový přijímač pro pásmo IFF (leteckých palubních odpovídačů) 1090 MHz. Tento přijímač byl unikátní tím, že uměl přijímat a dekódovat data leteckých palubních odpovídačů v novém módu „S“ (selektivním), ve kterém je vysílána unikátní adresa, čímž je každé letadlo na světě identifikováno. Navíc bylo možné dekódovat i doplňková data, která vysílají palubní odpovídače v mezičase. Tato data jsou určena pro okolní palubní přijímače jako součást informací o okolních letadlech pro palubní anti-kolizní systém. V těchto datech jsou obsaženy zajímavé informace, které lze zpracovat do grafické podoby.

(Celý příspěvek…)

OK1ZOO © 2014