Welcome to OK1ZOO utility radiomonitoring website

'AIRBAND CZ

Podzimní víkendový DX Camp – Brdy 2014

chata

Chata

Léto je již dávno pryč a nastává období pozimních mlh a teplotních inverzí. V tomto období se konává také poslední sezónní DX Camp, který je zaměřen na sledování těchto zlepšených příjmových podmínek.

Tentokrát jsme zvolili jako místo poslechu chatu ve středních Čechách. Chata se nachází nedaleko Příbrami a jedná se o polosamotu kousek od Mníšku pod Brdy. Zvolena byla poloha, kde by teoreticky měly být slyšitelné stanice z jižních Čech a částečně měl být slyšitelný plzeňský kraj.

Úkolem pro tento Dx Camp bylo vyzkoušení této nové lokality, zda by byla použitelná pro poslech profi-služeb v zájmových směrech a oblastech a použitelná i v příštích letech.

Druhým důležitým úkolem byl test krátkovlnných aktivních antén pro poslech stanic a NDB majáků na krátkých a dlouhých vlnách.

 

(Celý příspěvek…)

D-STAR Microhotspot v3.0 – UPDATE 23.10.

d-stardigitalNěkolik měsíců testování microhotspotu verze 2 přineslo své ovoce. Rozhodl jsem se, že je nutné HotSpot předělat do další – novější podoby. Inovace by měla vyřešit několik zásadních problémů a modernizovat a více zmobilnit celý HotSpot.

První verze s malým displejem a dálkovým ovládáním pomocí bluetooth klávesnice sice byla zajímavá, ale přinášela problémy s ovládačem na bluetooth resp. zotavování ze spacího módu.

raspi3

Micro HotSpot verze 3

Verze 2.0 osekaná a zmenšená je použitelná, ale méně praktická. Největším problémem nastává, pokud se s tímto hotspotem ocitnete někde mimo domácí WIFI síť a nemáte možnost se k hotspotu připojit na známé síti či po kabelu (což u zmenšené verze již nelze).

Před nedávnou dobou jsem doplnil HotSpot o malý displej pro přehled o jeho stavu a stavu připojení na internet. Ale rozhodně se tím neřeší předešlé problémy. Rozhodl jsem se, že současný stav trochu změním.

Základ zůstane, ale železo se doplní. Celou soustavu připojím na 2,8 palců dotykovou obrazovku a tím bych mohl vyřešit problém s obnovou úsporného režimu, nepotřebu připojovat externí klávesnice či myši a především možnost v terénu připojovat HotSpot k jiným dostupným wifi sítím bez periférií a složitého připojování na vzdálenou plochu.

(Celý příspěvek…)

Výběr vhodného přijímače pro poslech leteckého pásma

První letecké pásmo (118 – 137 MHz) je, troufám si říci, nejzajímavějším a zřejmě nejaktivnějším profesionálním radiovým pásmem, které je možné běžným analogovým přijímačem poslouchat.

Důkazem toho je i velmi široká nabídka přijímačů, která bezpečně uspokojí jak nároky airspotterů, kteří se zajímají jen o provoz na místním nebo zájmovém letišti, tak DXery, kteří se zaobírají přijímem stanic vzdálených.

Při pravidelném sledování podmínek šíření VKV a zlepšováním přijímací soustavy je možné nezřídka přijímat stanice i za příjmovým horizontem a to jak pomocí atypického šíření díky troposférických a stratosférických jevů, tak pomocí odrazů od samotných letících letadel.

Výběr dle ceny přijímače

U nás na trhu jsou běžně ke koupi přijímače pro letecké pásmo v cenové kategorii několika stokorun až po skutečné komunikační přijímače, jejichž ceny šplhají do desítek tisíc korun. Každá kategorie přijímačů pro letecké pásmo má svoje specifika a jsou určeny pro různou skupinu uživatelů. Před pořízením jakéhokoliv přijímače je potřeba aby jste si položili otázku, k čemu chcete přijímač používat. Pokud vás zajímá letecký provoz jen okrajově, nebo v terénu u letiště, sáhnete pravděpodobně spíš po levnější kategorii oproti tomu, kdo se zajímá o letecké pásmo a sleduje radiový provoz až horizontu slyšitelnosti.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Radionavigační prostředky v letecké dopravě

VORV letecké dopravě se již téměř od počátků využívaly vlastnosti elektromagnetických vln. Ať již se jednalo o palubní radiostanice ke komunikaci se zemí, nebo odrazů radiových vln od letadel (radar). Pozemní vysílací stanice sloužily také jako navigační pomůcky na palubách letadel ať již se jednalo o zaměřování klasického rozhlasového vysílače z paluby letadla a následné určení jeho polohy nebo polohy letadla vůči němu, tak vysílače, které sloužily speciálně pro leteckou navigaci tzv. radiomajáky.

Radiomajáky sloužily posádkám letadel k orientaci především za letu v noci nebo špatné viditelnosti, kdy nebyla možná orientace pohledem na pozemní objekty. Radiomajáky byly budovány jak u letišť a sloužily k navigaci na přistání na letišti, tak na hlavních letových koridorech a tím de facto vytyčovaly hlavní letové trasy.

Upravený a inovovaný článek o letecké radionavigaci si můžete přečíst ZDE:

 

OK1ZOO © 2014