Welcome to OK1ZOO utility radiomonitoring website

'AIRBAND CZ

Letecká radiokomunikace (radiokorespondence) pro začátečníky

P1080185xRadiovou komunikaci letecké pohyblivé služby je možné naladit téměř na všech radiových pásmech od krátkých vln po mikrovlny. V následujícím článku si vysvětlíme úplné základy letecké radio-korespondence. Vysvětlíme si teoretické komunikační schéma jakéhokoliv letu bez ohledu na to, zda se jedná let ultralehkého letadla nebo dopravního jumba. Vysvětlíme si praktickou stránku příjmu prvního leteckého pásma a končit budeme konkrétními typickými ukázkami a korespondence a jejich překlady a nakonec si ve stručnosti probereme budoucnost letecké komunikace. Následuje upravený a aktualizovaný článek z roku 200x.

 

Celý článek si můžete přečíst  ZDE

Výkonná přijímací mobilní anténa HP 140-175

sirioNa trhu není příliš velký výběr cestovních mobilních antén, použitelných pro poslech v širším spektru. Když si chcete pořídit anténu na poslech v autě, máte možnost buď koupit nějakou levnou magnetku, která je tvořena krouceným drátem a tenkým koaxiálním kabelem RG174, který má takový útlum, že co anténa zachytí, kabel zlikviduje.

Pak mátre možnost koupit lepší anténu s klasickým RG58, ale drtivá většina antén má v zářiči laděný obvod, který „odsuzuje“ anténu pro radioamatérský provoz v pásmech 145 a 430 MHz. Taková anténa se chová jako laděný obvod, tj. mimo amatérská pásma zisk je velmi malý nebo dokonce vykazuje útlum. Před nedávnem jsem pátral po nějaké mobilní anténě pro poslech leteckého pásma, kterou by netvořil jen neziskový kus drátu délky čtvrt lambda a byl jsem úspěšný.

Italská firma Sirio, která není na těchto stránkách v souvislosti s poslechovými širokopásmovými anténami zmiňována poprvé (viz UHF válec, válec na letecké pásmo, VHF/UHF diskona), opět ukázala, že umí vyrobit slušnou ziskovou anténu a to i pro mobilní nebo portable poslech.

(Celý příspěvek…)

Inovovaný scanner AOR AR8200D

ar8200dRuční širokopásmový přijímač AOR AR 8200 není v žádném případě novinkou. Ve své době to byla sice po softwarové stránce špička, ale s příchodem nových řad scannerů Uniden o toto prvenství přišel a ani po přijímací stránce se nejedná o žádnou bombu. Recenzi o AR8200 MK3 si můžete přečíst zde na stránkách.

Minulý rok anoncovala firma AOR novou verzi tohoto ručního scanneru s označením „D“. Mělo se jednat o přepracovanou verzi, která má umožnit nejen komunikovat s počítačem přímo po USB bez nutnosti speciálního kabelu s převodníkem na RS232, ale doplněnou i o další funkce. Velkou nevýhodou staré verze AR8200 byla možnost použití vždy pouze jedné doplňkové karty (CTCSS dekodéru, výřezového filtru apod.) oproti mobilní verzi AR8600, která disponuje několika sloty pro externí karty a je možné je provozovat současně.

(Celý příspěvek…)

DX Camp Jizerské hory

chata2Severní Čechy (skutečné) jsou známé mimo jiné především deštivým počasím, nesplaceným dluhem po FIS 2009 a tím, že si zde můžete zastřílet kuličkovou pistolí na presidenta.

Na severním okraji severních Čech se nacházejí Jizerské hory, které se vyznačují velmi nadprůměrnou srážkovitostí, velmi podprůměrnými teplotami a velmi nadprůměrnými příjmy (bohužel „jen“ radiovými). A proto se letošní druhý velký DX Camp se konal právě zde – v Jizerkách.

Na rozhraní Jizerek a Krkonoš naleznete několik míst, kde není v blízkosti žádný významný RTV vysílač a přitom jsou to místa položená těsně pod hranicí 1000 metrů nad mořem. Po zkušenostech z několika minulých let, kdy se zde konaly velmi úspěšné krátkodobé podzimní nebo jarní Campy, bylo rozhodnuto, že zde bude potřeba prozkoumat radiový příjem podrobněji a to především v pracovním týdnu, kdy je radiový provoz mnohem větší.

(Celý příspěvek…)

OK1ZOO © 2014