Welcome to OK1ZOO utility radiomonitoring website

'AIRBAND CZ

Sangean DAR-101

SANGEANlogoDigitální rekordér Sangean DAR 101.

(autor Tomáš Prnka)

Hledání a analýza nových kmitočtů je jedna z hlavních náplní činnosti scanneristy. Každý, kdo provozuje toto hobby, používá nějaký „svůj“ systém. Například majitelé převážné většiny stolních scannerů Uniden mohou využít unikátní funkci SEARCH & STORE, kdy se do zvláštní banky ukládají nové kmitočty v pásmu po dobu nepřítomnosti uživatele, a po příchodu z práce mohou tyto kmitočty analyzovat a pokusit se o identifikaci. Majitelé scannerů jiných značek zase mají svůj systém. Všichni ale stojí před otázkou, jak nový kmitočet nejlépe určit. Jedna z možností je tento kmitočet déle poslouchat a doufat, že ze zachycené relace určí službu, nebo nový kmitočet nahrávat delší dobu a pak naráz vyhodnotit nahrávky. Hodně scanneristů používá některý z volných softwarů, ale to znamená mnohdy celodenní provoz domácího PC nebo notebooku, což se promítá do zvýšené spotřeby energie, případně může hrozit ztráta dat při náhodném kolapsu některého OS. Alternativou je přímé nahrávání provozu na kmitočtu některým z dostupných audiorekordérů, které trh nabízí. Jeden z nich je mp3 rekordér Sangean DAR101, který jsem si nedávno pořídil.

dar101v2Rekordér je koncipován jako „stolní“ (přestože jeho rozměry jsou jen 18x12x5cm a váží něco kolem půl kilogramu). Obecně nelze mít proti jeho vzhledu a provedení námitek, ovládací prvky pracují uspokojivě, pomáhá i slušný výklopný displej s modrým podsvícením, má dostatek vstupů a výstupů, a je tak vhodným doplňkem domácího HAM SHACKU nebo koutku scanneristy.

Rekordér nahrává stereo na klasickou SD (nebo SDHC – FAT32) kartu až do kapacity 32GB v rozlišení 64/128/192 kbps. Zároveň přehrává jak z této karty, tak i připojeného USB úložiště (USB klíčenky nebo ext.HDD – zde pozor na připojování HDD s větším odběrem). Z USB lze pouze přehrávat a přístroj nepodporuje funkci MASS STORAGE. Nahrávky je možné poslouchat buď vestavěným reproduktorem o průměru cca 7 cm, který má uspokojivý přednes, nebo pomocí výstupů pro sluchátka, LINE OUT či dokonce digitální SPDIF.

K dispozici je několik vstupů – interní stereo mikrofon, externí mikrofon, telefonní linka a LINE IN. Nahrává ručně, timerem a aktivací hlasem nebo kombinací těchto možností.

(Celý příspěvek…)

Aktualizace zvukového archivu VOLMET / ATIS

P1080185xVelký archiv zvukových nahrávek leteckých stanic byl opět po dlouhé době aktualizován.

V leteckém pásmu se můžete setkat se stanicemi, které hlásí 24 hodin denně aktuální počasí. Tyto stanice slouží pro potřeby pilotů, informují je o aktuálním počasí na místním letišti, ale v případě stanic VOLMET i  jiných státních popřípadě letišť z okolních států. Piloti se na základě přijatých informací rozhodují, zda jsou na jejich cílovém letiště vhodné podmínky pro přistání. Tyto informace jsou vysílány na všech mezinárodních letištích a význačných leteckých radiokomunikačních bodech.

Tyto stanice jsou pro nás, posluchače skvělé ukazatele radiových podmínek. Příjmem těchto stanic můžete zaregistrovat, že se objevuje v pásmu VKV atypické šíření (v létě pomocí sporadické vrstvy Es, na podzim při inverzním rázu počasí tj. prudkých výškových teplotních změnách, nebo při výjmečně dobrém troposférickém šíření). Na těchto stanicích můžete ovšem sledovat o šíření při odrazech od letících letadel.

Na těchto stránkách můžete najít archiv leteckých meteostanic jak aktuálních, tak historických (z již neexistujících letišť nebo hlášení již nepoužívaným způsobem). Na úvod stránky naleznete stručné vysvětlení hlášení meteostanic a jejich rozdělení.

Pokud cestujete autem nebo letadlem po Evropě či po světě, zkuste tyto stanice na místním letišti nahrát a podělit se o ně s ostatními. Všem přispěvovatelům do archivu velmi děkuji a vážím si vaší ochoty. Pokud máte doma v archivu i třeba starou historickou nahrávku stanice leteckého počasí, prosím, podělte se s ní. Především hledám nahrávky počasí letišť z dob ČSSR (ČSFR).

ARCHIV STANIC ATIS / VOLMET

Ukončení databáze BANDPLAN+

bandplannadpisS politováním oznamuji, že k datu 1.12. 2014 bude zastavena databáze Bandplán+. Důvodem je stále menší aktivita přispěvatelů a stále méně času k její správě. Všem, kteří se na její několikaletém provozu pravidelně i méně pravidelně podíleli děkuji. Všichni aktuálně přihlášení přispěvatelé do databáze dostanou její poslední verzi k datu 30.11. 2014 do pošty v offline podobě. Provozu webových stránek se samozřejmě tato změna nedotkne.

Další ALCA do sbírky

CEF6052Do databáze leteckých odpovídačů se brzy zapíše i naše stará dobrá cvičná a předváděcí Alca L159 s imatrikulací 6052. Díky šťastnému přepnutí pilota přepínače transponderu a z vojenského módu „3A/C“ na civilního módu „S“ se nádherně tato stíhačka identifikovala. Při nejbližší aktualizaci vojenské HEX databáze ji doplním.

Věřím, že takových šťastných náhod se dočkáme více a to především u armádních letadel Let L410 a bojových vrtulníků Mi8 a Mi17. Nedávno udělal president Zeman jedinou a užitečnou věc za svoje působení ve funkci a to tu, že mi pomohl svojí cestou na dny NATO v Ostravě potvdit HEX adresu odpovídače vrtulníku Mi 0836. Možná by mohl takto vytřídat více zařízení, když už utrácí peníze z rozpočtu armády.

OK1ZOO © 2014